V poslední době je v oblasti fitness a sportu častým tématem zdravá a vyvážená racionální strava. Ta by měla pokrývat většinu toho, co si naše tělo žádá. Pokud máte nějaký větší fyzický nebo psychický výdej, je vhodné porozhlédnout se po nějakém vhodném doplňku výživy. Záměrně zde neuvádím slovní spojení “sportovní výživa”, protože, ať se to mnohým z Vás bude líbit, nebo ne, to nejsou suplementy určené pouze sportovcům, ale zkrátka těm, kteří je potřebují. A nemusíme chodit daleko, složení dětské výživy nebo třeba energetických nápojů se od některých “sportovních suplementů” až tak neliší. Velmi často ale v kontextu výše uvedeného zapomínáme na to hlavní, a to je PITNÝ REŽIM.
Tropické léto je již patrně za námi, ale nejen v takovém období je nutné mít správný pitný režim stále na paměti. Nepijeme až ve chvíli, kdy máme žízeň a stejně tak se nepřepijeme k prasknutí. Je to stejné, jako s jídlem – pít bychom měli pravidelně a s ohledem na to, co od dané tekutiny očekáváme. Základem je, jak jistě všichni tušíte, voda.
Lidské tělo obsahuje přibližně okolo 60% vody. Již při ztrátě 2% může klesnou naše fyzická výkonnost, neboť voda řídí veškeré biomechanické procesy v těle. Při ztrátě kolem 10% již můžeme mít pocit slabosti a při ztátě 20% mohou být následky smrtelné. S ohledem na celkové množství se přitom nejedná o nějaká velká čísla a tak při tělesné hmotnosti (TH) 70 kg s obsahem celkové tělesné vody (CTV) 60% (42 l) můžeme již pokles o 0,8 l pociťovat. Celkový denní obrat vody, tedy to, co naše tělo vyloučí močí, stolicí, pocením a dýcháním se pohybuje okolo 6% CTV a je tak nutné tekutiny stále průběžně doplňovat. Ještě doplním, že zatímco netuková část lidského těla (svaly) obsahuje okolo 75% vody, ta tuková pouze okolo 25%. To je důvod, proč lidé s nadváhou a vyšším podílem tukové tkáně mají méně CTV.
A nyní se dostáváme k tomu, že není tekutina, jako tekutina a že bychom i toto měli brát v potaz s ohledem na naše potřeby. Zásadní roli v tomto hraje tzv. osmolalita, neboli nepřesně by se dalo nazvat “hustota”. Fyziologické rozmezí, tedy osmolalita lidské plazmy, je přibližně okolo 290 mmol/kg. Pokud se tedy účastníme nějaké fyzické aktivity, tak dle její délky, frekvence a trvání můžeme určit i vhodný nápoj:
HYPOTONICKÝ – pokud je aktivita dlouhodobá a velmi aerobní, spotřebováváme nejvíce právě tělní tekutiny, zejména v podobě málo koncentrovaného potu. V závislosti na tom je pak potřeba doplnit co nejrychleji právě “jen” tekutiny, což nám zajistí hypotonický nápoj, který má osmlolalitu nižší, než naše vnitřní prostředí. Takovým nápojem je třeba voda nebo náš HYPOTONIC IONTDRINK 1000 ml.
IZOTONICKÝ - pokud je aktivita kratší, ale stále dost frekventovaná tak, že se u toho potíme, pot je koncentrovanější a odchází spolu s ním z těla právě i některé minerální látky, jako je sodík, draslík, hořčík nebo vápník. Takový nápoj má osmolalitu podobnou vnitřnímu prostředí našeho těla. Takové nápoje se hodí také po ukončení fyzické aktivity na regeneraci.
HYPERTONICKÝ – poud bychom chtěli ve velmi koncentrovaném množství doplnit minerální látky, pak bychom zvolili tuto variantu. Osmolalita je v tomto případě vyšší a použití takového nápoje není pro doplňování tekutin ve sportu příliš vhodné, neboť díky vyšší osmolalitě může docházet naopak k dehydrataci.
Tolik trocha teorie a v praxi nyní můžete vyzkoušet náš nový ISOTONIC DRINK INSTANT 500 g, kde jsme kladli důraz právě na osmolalitu nápoje, efektivní složení a skvělou chuť. Vybrat si můžete z příchutí citron, mango, jahoda a zelené jablko.
PS
Autor: Petr Svačina - výživový poradce, trenér fitness, aktivní sportovec